• Bp Grzegorz Ryś

Bp Grzegorz Ryś: Jesteśmy przy ścianie

Konrad Sawicki

Jeśli w przeciętnej polskiej diecezji mamy te, powiedzmy, 48 procent regularnie praktykujących, to trzeba zadać sobie pytanie, jakie jest to 48 procent? Niestety, często ulegamy pokusie koncentrowania się na utrzymaniu liczb. Efekt jest taki, że jako Kościół kurczymy się w sposób straszny.

  • Stare Powązki

Potrzebujemy dudnienia w trumnę

Redakcja

Nasz związek z nieżyjącym człowiekiem jest takim samym związkiem jak z żyjącymi, a przede wszystkim jest takim związkiem, jaki mamy ze światem – mówiła Inga Iwasiów w rozmowie z Jerzym Madejskim i ks. Andrzejem Dragułą.

  • „Kazanie na Górze” Carla H. Blocha

Najniżsi święci

Ks. Andrzej Draguła

Święci nie są herosami na kształt mistrzów sportu. Kto wie czy nie ma ich więcej na peryferiach niż wśród tych, którzy stanowią centrum świata.

  • Marcin Luter

Katalizator rewolucji. Analiza i kontekst tez Marcina Lutra

Sebastian Duda

Zdaniem Lutra pokuty nie wolno traktować jak rachunku do zapłacenia. Jego lista 95 tez miała charakter wywrotowy. Kościół instytucjonalny nie dostrzegał, że właśnie nastąpił punkt zwrotny w jego historii.

  • Sebastian Duda

Reformacja w krzywym senackim zwierciadle

Sebastian Duda

Jedynie Senat odpowiedział pozytywnie na prośbę luteranów o podjęcie okolicznościowej uchwały w roku jubileuszu Reformacji. Co jednak przy tej okazji mówiono o protestantach?

  • Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Nicość i miłość

Krzysztof Dorosz

Niegdyś piękno, dobro i prawdę traktowano poważnie. Dziś zredukowano je do pozbawionych większego znaczenia subiektywnych rojeń.

  • Kadr z filmu „Dear Future Mom”

Franciszek: Kochajmy osoby z niepełnosprawnością!

Redakcja

Kościół nie może milczeć w kwestii obrony osób z niepełnosprawnością – powiedział papież Franciszek do uczestników konferencji na temat niepełnosprawności w Rzymie.

  • Tomáš Halík

Kocham Kościół mimo wszystko

Ks. Tomáš Halík

Osobiście doświadczyłem dużego zranienia ze strony struktur Kościoła. Struktury mi nie pomogły. Poznałem wtedy mistykę. I mistyka mi pomogła.