• Siostra Małgorzata Chmielewska

Być silnym, żeby być łagodnym. Wywiad z s. Małgorzatą Chmielewską

Ewa Kiedio

W Królestwie niebieskim VIP-ami nie są ci, którzy jeżdżą mercedesami, a przed nimi pędzi policja na sygnale. VIP-em jest tam ten, kto miłością przezwycięża zło. To właśnie pokazał nam Chrystus – mówiła siostra Małgorzata Chmielewska w rozmowie z „Więzią”.

  • abp Józef Życiński

Wyzwania duszpasterskie w kulturze postmoderny

Abp Józef Życiński

Czy w chrześcijaństwie znajdą się dziś mistrzowie nowatorskich syntez i odkrywcy nowych szlaków, którzy przybliżą ludziom współczesnym istotne treści Ewangelii? Aby tego dokonać, trzeba wyzwolić się z łatwej tęsknoty za dniem wczorajszym i z paraliżujących lęków przed jutrem.

  • Spowiedź_sumienie_Więź

Spowiedź podsłuchana przez pisarzy

Ks. Stanisław Adamiak

Pytania, które zadają nam rozmaite książeczki (lub strony internetowe) z rachunkiem sumienia, sprawiają, że łatwo zapomnieć o tym, że te pytania nie płyną do nas z zewnątrz, nie zadaje nam ich żadna instancja zewnętrzna, ale nasze sumienie, czyli sąd naszego własnego rozumu.

  • Jezus Chrystus

„I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych”. Pociecha Paruzji

Zbigniew Danielewicz

Nie słyszymy o końcu świata, tak jakby temat był niepoważny, niewygodny czy sekciarski; tak jakbyśmy nie oczekiwali już powrotu Chrystusa w chwale, lecz zadomowili się w tym świecie na dobre.

  • Groby zamordowanych trapistów na cmentarzu klasztornym w Tibhirine

Życie w Notre Dame de l’Atlas

Michał Zioło OCSO

Przez dwie godziny będziemy się wspinać na płaskowyż między Średnim a Wysokim Atlasem, by dotrzeć do Mideltu, gdzie w klasztorze malowanym ochrą żyją zakonnicy wywodzący swój znakomity ród z algierskiego Tibhirine.

  • s_Rut_Wosiek_Więź

Siostra Rut od Wierności Bożej

Zofia Zańko

Basia, wychodząc z domu, zabierała robione przez siebie gliniane lalki, bo miała świadomość, że jak wróci, to domu może już nie być. Być może również dlatego później franciszkańskie ubóstwo i prostota były dla niej czymś naturalnym.

  • Papież Franciszek

Prawo do śmierci, nie do eutanazji

Katarzyna Jabłońska

Papież Franciszek wypowiedział się ostatnio przeciw stosowaniu tzw. uporczywej terapii. „Zgoda na odstąpienie od uporczywości terapeutycznej, czyli leczenia, które dla chorego oznacza więcej bólu niż korzyści, to znak prawdziwej, dojrzałej miłości” – mówił przed śmiercią ksiądz Jan Kaczkowski.

  • Sklepienie_kościół_Więź

Historia pokuty, czyli rozszerzanie miłosierdzia

Redakcja

Chociaż niektórzy w Hiszpanii protestowali, że nie można człowieka rozgrzeszać kilka razy w ciągu życia, to jednak nowy obyczaj padł w Europie na podatny grunt.