• Rabin Michael Schudrich i biskup Rafał Markowski

Izrael i Kościół wołają o pokój

ks. Krystian Chmielewski

Wspólnie wyznają, że Bóg – wbrew temu, co podpowiadają bluźniercze akty pełnej terroru współczesności – jest źródłem prawdziwego pokoju.

  • Stanisław Krajewski i o. Wiesław Dawidowski

Pomimo ciężaru historii możliwe i potrzebne jest budowanie wspólnoty Żydów i chrześcijan

Stanisław Krajewski

Z żydowskiej perspektywy chrześcijanie są partnerem wyróżnionym. Bo chyba tylko chrześcijanie, jeśli zechcą, mogą naprawdę zrozumieć tajemnicę Izraela. Wspólnie wiemy, że Bóg prawdziwy to Bóg Izraela.

  • Fragment pracy Piotra Uklańskiego na wystawie „Krew: łączy i dzieli”

Krew wciąż dzieli

Bartosz Bartosik

Na wystawie „Krew: łączy i dzieli” w Muzeum Polin możemy oglądać słynną litografię Marca Chagalla, który przejmująco zilustrował historię Kaina i Abla – cała przyroda przesiąka czerwienią krwi i nie ma już nadziei na odwrócenie tego procesu, bo jako ludzie skaziliśmy świat nienawiścią i przemocą.

  • Rabin Michael Schudrich i biskup Rafał Markowski

Naczelny rabin Polski: Antysemici i rasiści czują się w Polsce mocniejsi

Redakcja

Bolesne jest, gdy ci, co mówią, że nie ma miejsca dla innych, deklarują: „My chcemy Boga!”. A czy ja, Żyd i rabin, nie chcę Boga? – mówi w rozmowie z KAI Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

  • Paul Tillich

Jak żyć „mimo wszystko”? O „Męstwie bycia” Paula Tillicha

Piotr Krasucki

„Męstwo bycia” Paula Tillicha to z pewnością jedna z najtrudniejszych książek traktujących o religii, ale też jedna z najbardziej wartych przeczytania przez wierzących i niewierzących.

  • dziecko_muzulmanin_Więź

Czy islam potrzebuje reformacji?

Agata Skowron-Nalborczyk

Postaci, które wymienia się jako potencjalnych muzułmańskich Lutrów, nie są wiarygodne dla większości muzułmanów i nie stanowią dla nich autorytetu religijnego.

  • Prezydent Andrzej Duda

Chanuka u prezydenta

Redakcja

W wielkiej historii Narodu Wybranego, jego walki o przetrwanie, zachowanie tradycji i wiary, walki o wolność jest pewne podobieństwo pomiędzy Żydami a Polakami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas chanukowych uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

  • David_Rosen_Więź

Biblijna wizja sprawiedliwości społecznej

David Rosen

Tora uznawała, że problemy zadłużonego rolnika mają charakter nie tylko indywidualny, ale również społeczny, w związku z czym – w ramach roku szabatowego – nakazywała darowanie mu długów.