• Sąd Najwyższy

Prawo wbrew Konstytucji

Krzysztof Jankowiak

Tracimy jakąkolwiek pewność, czy w przyszłości zostaną zachowane nasze podstawowe wolności i prawa. Każda aktualna władza będzie mogła zignorować przepisy konstytucyjne.

  • Łemkowie

Polskę i Ukrainę więcej łączy, niż dzieli

Redakcja

Zakończyła się przełomowa pielgrzymka zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp. Światosława Szewczuka, na Łemkowszczyznę.

  • Getto warszawskie

Zoo w cieniu komór gazowych

Bartosz Bartosik

Latem 1942 roku wywieziono z getta warszawskiego 300 000 ludzi. Ulice opustoszały. Pozostał gniew i chęć walki nielicznych, którzy pozostali.

  • Andrzej Duda, prezydent, Parlament Eurpejski

Potrzebna DudaPomoc bis

Zbigniew Nosowski

Od kilku dni pod Pałac Prezydencki przychodzą obywatele, prosząc o pomoc prawną w bardzo istotnej sprawie urzędowej. Co mógłby im odpowiedzieć Andrzej Duda?

  • Prof. Adam Strzembosz

Prof. Strzembosz: Panie Prezydencie, niech Pan nie brudzi sobie rąk tą ustawą!

Redakcja

Jestem bezpartyjny od urodzenia, ale są takie chwile i takie sytuacje, w których nie można stać z boku – mówił podczas protestu przed Pałacem Prezydenckim prof. Adam Strzembosz, I prezes niekomunistycznego Sądu Najwyższego.

  • Claus Schenk von Stauffenberg

Rocznica zamachu na Hitlera, czyli o nieprzystawalności pamięci

Tomasz Skonieczny

Dziś Niemcy uroczyście wspominają rocznicę zamachu na Hitlera. A jeszcze w latach 60. postawa zamachowców była tam co najmniej dyskusyjna. Jak nastąpiła zmiana?

  • Małgorzata Gersdorf, Sąd Najwyższy

Sądu Najwyższego bronić jak niepodległości!

Stanisław Zakroczymski

Prawo z założenia chroni słabszego. Silny poradzi sobie bez niego. Ale prawo nie wypełni swojej roli bez kompetentnych i niezależnych sądów.

  • Prymas Polski abp Wojciech Polak

Prymas Polski: Żadna reforma nie może być prowadzona przeciwko komukolwiek

Redakcja

„Trzeba szukać dialogu w oparciu o fundamenty demokratycznego państwa prawa” – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.