• Ks. Adam Boniecki

Ks. Adam Boniecki ponownie ukarany zakazem wypowiedzi

Redakcja

„Przełożony prowincji wycofał zainteresowanemu przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, pozostawiając jedynie możliwość współpracy z redakcją Tygodnika Powszechnego” – czytamy w komunikacie władz Zgromadzenia Księży Marianów.

  • Marsz Niepodległości w Warszawie

Z kościoła siłą wyprowadzić…

Ks. Artur Stopka

Dwa tygodnie temu w Brukseli policja wyprowadziła z katedry grupę młodych odmawiających protestacyjnie różaniec. Przed Marszem Niepodległości w Warszawie z kościoła św. Barbary wyprowadzono kobietę, która rozwinęła transparent z antyrasistowskim cytatem z Jana Pawła II. W każdym akcie usuwania kogoś z kościoła jest coś niezwykle bolesnego.

  • Rzeka Bug

Do Sowietów nie idziemy

Paweł Smoleński

Poszli lasami, tam, skąd kiedyś wiało tłustym dymem. Schowała ich w Bełżcu nieznajoma dziewczyna. Musiała być stąd, nie robiły bowiem na niej wrażenia uliczki nasączone smrodem palonych ciał.

  • Bazylika

Ks. Żak: prawo karne nie rozwiąże problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży

Redakcja

Jest jeszcze sporo ignorancji związanej z wiedzą o sprawcach, o czynnikach ryzyka tkwiących w nas samych, w naszych instytucjach, w kulturze klerykalnej, w tendencji do bagatelizowania skutków wykorzystania u ofiar – mówi w wywiadzie dla KAI ks. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy episkopacie.

  • Abp Wojciech Polak, prymas Polski

Abp Wojciech Polak: kiedy Kościół zamyka się w sobie, zaczyna chorować

Redakcja

Parafia nie jest gettem. Nie tworzymy hermetycznie zamkniętej, niedostępnej dla innych przestrzeni i wspólnoty. One są i muszą być na wskroś otwarte – powiedział wczoraj w Gnieźnie abp Wojciech Polak, prymas Polski.

  • Prezydenci Ukrainy i Polski Petro Poroszenko i Andrzej Duda

Grupa Polsko-Ukraińskiego Dialogu: Nasze stosunki nie powinny stać się zakładnikiem historii

Redakcja

„Chociaż o trudnej przeszłości należy pamiętać, to bardzo ważne jest istnienie po obu stronach zaangażowania na rzecz wzajemnego zrozumienia, dialogu oraz przeciwdziałania konfrontacji i nacjonalizmowi” – czytamy w oświadczeniu Grupy Polsko-Ukraińskiego Dialogu.

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Poetyka i polityka Muzeum II Wojny Światowej

Anna Muller

Muzeum konfrontuje zwiedzających z pytaniem, na ile druga wojna światowa była niepowtarzalna w swym okrucieństwie. Bez względu na odpowiedź, muzealna opowieść prowadzi do oczyszczenia.

  • Tadeusz Mazowiecki

Chrześcijanie wobec praw człowieka – sesja 40 lat później

Redakcja

W listopadzie 1977 roku odbyła się pamiętna sesja „Chrześcijanie wobec praw człowieka” zorganizowana przez Tadeusza Mazowieckiego. W czterdziestą rocznicę tamtego wydarzenia dyskusję przygotowują rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, kwartalnik „Więź” i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.