• Ksiądz Jan Twardowski

Bóg księdza Jana

Wojciech Kudyba

Liryka księdza Jana Twardowskiego dementuje mit bezdomności, w którym zostaliśmy wychowani. Pokazuje, że istnienie domu jest możliwe, a jego odnalezienie – realne.

  • Jerzy Sosnowski

O tym, że nie ma końca

Jerzy Sosnowski

Zazwyczaj ujmujemy naszych bliźnich za pomocą formuł, ostatecznych jak wyroki. I mamy okropnie głupią minę, gdy życie objawi nam swoją zmienność. Gdy ktoś wymknie się temu, co przecież o nim wiemy, i stanie się kimś innym.

  • Antoni Słonimski

Odwiedziny u Antoniego Słonimskiego

Leszek Kołakowski

W prozie przypomina sobie z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości dobre rzeczy, których już nie ma, ale z jego poezji przeziera udręczenie tym, co niezrozumiałe w przemijaniu i okropnościach życia.

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Poetyka i polityka Muzeum II Wojny Światowej

Anna Muller

Muzeum konfrontuje zwiedzających z pytaniem, na ile druga wojna światowa była niepowtarzalna w swym okrucieństwie. Bez względu na odpowiedź, muzealna opowieść prowadzi do oczyszczenia.

  • Antoni Słonimski

Co chciałbym przekazać młodym?

Antoni Słonimski

Cechą młodych umysłów jest obrona prawd niepopularnych, ale ten okres racjonalizmu i buntowniczego sprzeciwu, niezgody na martwe formy tradycjonalizmu łączyłem z podziwem dla patriotycznej poezji romantycznej.

  • „Beksińscy. Album wideofoniczny”

Gra w śmierć (i życie)

Konrad J. Zarębski

O ile „Ostatnia rodzina” była zdominowana przez postać Zdzisława Beksińskiego, o tyle dokumentalny „Album wideofoniczny” na plan pierwszy wysuwa Tomasza, który staje się ofiarą egocentryzmu ojca.

  • Plac Defilad

Ks. Boniecki na pogrzebie Piotra Szczęsnego: kim ja jestem, żeby osądzać czyn mego bliźniego?

Redakcja

Zdumiewają mnie ci, którzy śp. Piotrowi rzucają w twarz: niepotrzebna jest ta twoja męka, czyn nieadekwatny do sprawy – mówił ks. Adam Boniecki w homilii na pogrzebie Piotra Szczęsnego.

  • Witold Gombrowicz

Przemoc ukryta w „Ferdydurke”

Klementyna Suchanow

Najbardziej Gombrowicz męczy się nad zakończeniem książki. Jego służąca wypala nagle: „Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba”. Gombrowiczowi z zachwytu odbiera głos.