• Franciszek Pieczka

Pieczka „odgustliczony”

Ks. Andrzej Luter

Z równym powodzeniem grał dziwaków i intelektualistów, chłopów i arystokratów, robotników i dyrektorów, księży i bezbożników, bożych szaleńców i sceptycznych racjonalistów. Franciszek Pieczka, wybitny aktor, który wpisał się na stałe w historię polskiego kina i teatru, skończył 90 lat.

  • Przesiedleńcy Niemieccy

Oczy człowieka. Wojna, migracja, pamięć

Ks. Andrzej Draguła

Uważam, że jedną z przyczyn obojętności na problem uchodźców jest fakt, że nie mamy już osobistego doświadczenia wojny. „Śmierć wrogom ojczyzny” może niechybnie stać się własną śmiercią. Nie daj, Boże, by była nam potrzebna wojna, aby to zrozumieć.

  • Zbigniew Nosowski

Coraz mniej i wcale nie głębiej

Zbigniew Nosowski

W ciągu ostatniej dekady liczba polskich katolików uczestniczących w niedzielnej Mszy świętej spadła o niemal 2,5 mln osób.

  • Ride upon the storm_Więź

Kaznodziejska fontanna albo burzenie czwartej ściany

Ks. Andrzej Draguła

Duński serial „Jeźdźcy burzy” (Ride Upon the Storm) stawia ważne pytania o kondycję Kościoła. Na przykład: po co komu kaznodzieja, którego kazania nie dotykają, nie poruszają?

  • Ks. Andrzej Draguła

„Bakhita”. Od niewoli do świętości

Ks. Andrzej Draguła

Historia Bakhity to opowieść o wewnętrznym dziecięctwie, którego nikt – mimo zadanych jej okrucieństw – nie potrafił jej odebrać.

  • Maryja_spojrzenie_Więź

Matka Boża od Wykupu Niewolników

Ks. Andrzej Draguła

Boża Rodzicielka jest prawdziwie „od Wykupu Niewolników”, bo jej Syn jest naszym wykupem. Dzięki Niemu jesteśmy wolni i tylko czasami – gdy popadamy w grzech – przypominamy sobie, co to znaczy być niewolnikiem.

  • Książki 2017

Książkowy rachunek sumienia 2017

Jakub Halcewicz

Czy Państwo też tak mają? Zanim skończy się ten rok, chciałbym zdążyć jeszcze napisać o książkach, których nie przeczytałem i nie zrecenzowałem na czas.

  • Stanisław Terlecki

Staszek

Ks. Andrzej Luter

Umarł Stanisław Terlecki. Miał zaledwie 62 lata. Być może największy talent w historii polskiej piłki nożnej, szybki, fenomenalnie dryblujący, szaleniec boiskowy. Lewonożny prawoskrzydłowy, a może odwrotnie, nieważne, był wspaniały.