Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog Zbigniewa Nosowskiego

Lepiej krótko niż wcale…

blog Zbigniewa Nosowskiego
31 marca 2014

Kilka katolicyzmów jedynie słusznych

Hans Urs von Balthasar pisał: „żaden święty nie twierdził nigdy, że czyni coś jedynie słusznego”. We współczesnych sporach o przyszłość polskiej wiary mamy natomiast kilka wersji katolicyzmów jedynie słusznych. Za dużo jest kakofonii, za mało symfonii. Nie widać dyrygenta, który potrafiłby nadać orkiestrze ład, uporządkować jej różnorodność i pluralizm. Ale przecież ta orkiestra nie gra dla siebie!

czytaj więcej


19 marca 2014

Jak (nie) można dyskutować z ks. Oko?

Ks. Dariusz Oko stanowczo odmówił udziału w jakiejkolwiek debacie. Chce mówić sam. Albo sam, albo w ogóle. A ja pytam: Jeśli ktoś (zwłaszcza duchowny!) nie chce rozmawiać, nie chce dyskutować, chętnie za to wygłasza własne oskarżenia, demaskacje i potępienia – cóż to ma wspólnego z Dobrą Nowiną?

czytaj więcej


13 marca 2014

Czytanie (episkopatu) ze zrozumieniem

Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać wywiady KAI z poprzednim i obecnym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski – i właściwie już nic nie trzeba komentować.

czytaj więcej


8 marca 2014

Kościół jako znak zapytania

Spytano uczniów Jezusa: "Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?” (Łk 5,30). Bp Grzegorz Ryś mówił dziś, że taka jest funkcja Kościoła – być znakiem zapytania. Tak żyć, aby inni pytali, dlaczego robicie to, co robicie; dlaczego jesteście tacy, jacy jesteście?

czytaj więcej


2 marca 2014

Rezygnacja

W związku z zapowiedzią zbrojnej agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę proszę o przyjęcie mojej rezygnacji z członkostwa w Radzie Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Prawdziwie obywatelski, szczery dialog Polaków z Rosjanami jest (coraz bardziej) potrzebny. Nie mogę jednak swoim nazwiskiem wspierać inicjatywy, którą ze strony rosyjskiej współtworzą organy państwowe.

czytaj więcej


archiwum (113)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?