Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog Zbigniewa Nosowskiego

Lepiej krótko niż wcale…

blog Zbigniewa Nosowskiego
30 marca 2015

Polski paradoks teologii ciała

W kwestii teologii ciała istnieje w Polsce przedziwny paradoks: z jednej strony mamy dużo dobrych publikacji na ten temat, a z drugiej - bardzo mizerną znajomość tej tematyki wśród osób, które powinny zajmować się jej propagowaniem, czyli kaznodziejów i katechetów.

czytaj więcej


12 marca 2015

Dwa lata z Franciszkiem

Narzekają malkontenci, że brakuje im w obecnym pontyfikacie głębszej refleksji, jakiejś klarownej wizji. Zdumiewa mnie to, bo akurat ogólna wizja wydaje mi się u Franciszka bardzo czytelna. To o niej mówił kardynałom podczas zebrań przed konklawe. Klarowność i dynamizm tej wizji sprawiły, że - dokładnie przed dwoma laty - właśnie kard. Jorge Bergoglio został, zaskakująco szybko, wybrany na nowego biskupa Rzymu. Jak podsumować tę, dwuletnią już, wizję Franciszka?

czytaj więcej


11 marca 2015

Świat jaki być powinien

Dzień podwójnie piękny. Dziś ogłoszono, że Jean Vanier otrzymał tegoroczną Nagrodę Templetona za stworzenie rewolucyjnej w swym oddziaływaniu międzynarodowej sieci wspólnot, w których na równych prawach wspólnie żyją osoby „z i bez upośledzenia umysłowego”. Dziś też odbył się pogrzeb Mariana - jednego z tych niepełnosprawnych przyjaciół, których odkrycie zawdzięczam właśnie Vanierowi.

czytaj więcej


4 marca 2015

Na wspólnej drodze

Abp Muszyński nie chce narzucać nikomu swojego punktu widzenia. Prowadzi czytelnika po ówczesnych wydarzeniach, ujawnia czasem mało znane fakty, opisuje nawet spory wewnątrz Episkopatu, dokumentuje ostre ówczesne kontrowersje katolicko-żydowskie, ale nie narzuca jedynie słusznej wersji spojrzenia na wydarzenia. Dzięki temu „Początek wspólnej drogi” pozostanie dziełem klasycznym, do którego będą musieli odwoływać się wszyscy zabierający głos na ten temat.

czytaj więcej


26 października 2014

Mosty ks. Kaczkowskiego

Wiemy, że ks. Jan Kaczkowski lubi prowokować, uwielbia łamać konwencje. Można by więc ułożyć tę laudację z samych jego błyskotliwych powiedzonek, czasem okraszonych słowami mało parlamentarnymi, a jeszcze mniej kościelnymi. Ale ja chciałbym o nim powiedzieć inaczej – zupełnie poważnie.

czytaj więcej


archiwum (120)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?