Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog Zbigniewa Nosowskiego

Lepiej krótko niż wcale…

blog Zbigniewa Nosowskiego
26 października 2014

Mosty ks. Kaczkowskiego

Wiemy, że ks. Jan Kaczkowski lubi prowokować, uwielbia łamać konwencje. Można by więc ułożyć tę laudację z samych jego błyskotliwych powiedzonek, czasem okraszonych słowami mało parlamentarnymi, a jeszcze mniej kościelnymi. Ale ja chciałbym o nim powiedzieć inaczej – zupełnie poważnie.

czytaj więcej


22 czerwca 2014

Bo tak trzeba!

Wykorzystywanie i zaniedbywanie dzieci nas dotyczy! I wyznajemy to nie po to tylko, żeby odzyskać mityczną wiarygodność Kościoła! I nie po to, żeby zrobić unik przed kolejnym ciosem! Czynimy to, bo tak trzeba!

czytaj więcej


27 maja 2014

Papież całujący dłonie Żydów

Podczas wizyty papieża Franciszka w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, uwagę przykuwał pełen pokory i szacunku gest papieża, który – witając się z sześcioma osobami ocalałymi z Zagłady – całował ich dłonie. Będąc pod wrażeniem tego pięknego – i jakże czytelnego – gestu, nie przypuszczałem, że może się on spotkać z niezrozumieniem, a wręcz odrzuceniem, wśród polskich katolików.

czytaj więcej


31 marca 2014

Kilka katolicyzmów jedynie słusznych

Hans Urs von Balthasar pisał: „żaden święty nie twierdził nigdy, że czyni coś jedynie słusznego”. We współczesnych sporach o przyszłość polskiej wiary mamy natomiast kilka wersji katolicyzmów jedynie słusznych. Za dużo jest kakofonii, za mało symfonii. Nie widać dyrygenta, który potrafiłby nadać orkiestrze ład, uporządkować jej różnorodność i pluralizm. Ale przecież ta orkiestra nie gra dla siebie!

czytaj więcej


19 marca 2014

Jak (nie) można dyskutować z ks. Oko?

Ks. Dariusz Oko stanowczo odmówił udziału w jakiejkolwiek debacie. Chce mówić sam. Albo sam, albo w ogóle. A ja pytam: Jeśli ktoś (zwłaszcza duchowny!) nie chce rozmawiać, nie chce dyskutować, chętnie za to wygłasza własne oskarżenia, demaskacje i potępienia – cóż to ma wspólnego z Dobrą Nowiną?

czytaj więcej


archiwum (116)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?