Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog Zbigniewa Nosowskiego

Lepiej krótko niż wcale…

blog Zbigniewa Nosowskiego
6 maja 2015

Czułość może zmieniać świat

Głos Franciszka powinien zostać usłyszany nad Wisłą i Odrą o wiele wyraźniej, niż dzieje się to obecnie. Dlatego książka kard. Kaspera jest tak bardzo potrzebna polskim czytelnikom. Dzięki tej lekturze można przede wszystkim docenić duchową głębię obecnego pontyfikatu przedstawioną piórem wybitnego teologa i człowieka Kościoła. Można tę książkę polecać i „Franciszkoentuzjastom”, i „Franciszkosceptykom”. A jednych i drugich u nas nie brakuje.

czytaj więcej


27 kwietnia 2015

Po mazursku o biskupiej przenikliwości

Niezwykły jest już sam fakt, że w polskich Mikołajkach istnieje szkoła nosząca imię niemieckiej hrabiny Marion Dönhoff. To społeczne liceum ogólnokształcące działające w ramach zespołu szkół prowadzonych w tym pięknym miasteczku przez tamtejsze koło Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Chętnie zatem przyjęliśmy zaproszenie od mazurskich przyjaciół i promotorów dialogu polsko-niemieckiego, aby „Więź” była współorganizatorem jednego z wydarzeń w ramach jubileuszu 25-lecia tej placówki.

czytaj więcej


30 marca 2015

Polski paradoks teologii ciała

W kwestii teologii ciała istnieje w Polsce przedziwny paradoks: z jednej strony mamy dużo dobrych publikacji na ten temat, a z drugiej - bardzo mizerną znajomość tej tematyki wśród osób, które powinny zajmować się jej propagowaniem, czyli kaznodziejów i katechetów.

czytaj więcej


12 marca 2015

Dwa lata z Franciszkiem

Narzekają malkontenci, że brakuje im w obecnym pontyfikacie głębszej refleksji, jakiejś klarownej wizji. Zdumiewa mnie to, bo akurat ogólna wizja wydaje mi się u Franciszka bardzo czytelna. To o niej mówił kardynałom podczas zebrań przed konklawe. Klarowność i dynamizm tej wizji sprawiły, że - dokładnie przed dwoma laty - właśnie kard. Jorge Bergoglio został, zaskakująco szybko, wybrany na nowego biskupa Rzymu. Jak podsumować tę, dwuletnią już, wizję Franciszka?

czytaj więcej


11 marca 2015

Świat jaki być powinien

Dzień podwójnie piękny. Dziś ogłoszono, że Jean Vanier otrzymał tegoroczną Nagrodę Templetona za stworzenie rewolucyjnej w swym oddziaływaniu międzynarodowej sieci wspólnot, w których na równych prawach wspólnie żyją osoby „z i bez upośledzenia umysłowego”. Dziś też odbył się pogrzeb Mariana - jednego z tych niepełnosprawnych przyjaciół, których odkrycie zawdzięczam właśnie Vanierowi.

czytaj więcej


archiwum (122)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?