Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog Zbigniewa Nosowskiego

Lepiej krótko niż wcale…

blog Zbigniewa Nosowskiego
4 października 2015

Charamsa, czyli kłopoty z wiarygodnością

W aktualnych wypowiedziach ks. Charamsy aż się roi od wielkich kwantyfikatorów (zawsze, nigdy, wszędzie) i generalnych ocen instytucji kościelnych podawanych bez żadnego uzasadnienia, po prostu „na wiarę”. On, Charamsa, to mówi; on wie, co mówi, bo przecież siedział w samym środku, więc my mamy mu wierzyć. Ja jednak wierzyć nie mogę, skoro w jednym tylko krótkim jego tekście znajduję takie oto nagromadzenie opisów Kościoła: homofobiczny; arogancki; prowadzący ideologiczną i paranoiczną wojnę; kierujący się irracjonalną, bezduszną, bezkarną prawdą siły; stygmatyzujący osoby homoseksualne, zohydzający je w oczach świata i poniewierający nimi. W „tygodnikowym” artykule Charamsa rzeczowo przedstawił wyliczankę epitetów używanych przez ks. Oko, nazywając ją „litanią obelg”. Obecnie sam posługuje się tą metodą wobec Kościoła.

czytaj więcej


2 października 2015

Kościół musi wystawać. Ale jak?

Być może sam abp Stanisław Gądecki zdaje sobie sprawę z tych błędów w strategii publicznego działania episkopatu. W trwającej kampanii wyborczej wystosował bowiem - jako przewodniczący KEP - ważny apel do partii politycznych. Przypominał w nim dobrze znane, ale zapomniane ostatnio w Polsce twierdzenia, że w sferze politycznej „nikomu nie wolno zawłaszczać autorytetu Kościoła wyłącznie na rzecz własnego rozwiązania”, zaś „chrześcijanin nie może znaleźć partii w pełni odpowiadającej wymaganiom etycznym zrodzonym z wiary i przynależności do Kościoła”.

czytaj więcej


25 sierpnia 2015

Smutno po in vitro

Za niedobrą treść ustawy o in vitro odpowiadają przede wszystkim: aktualna strategia polityczna Platformy Obywatelskiej, moralna niesamodzielność polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz – być może najbardziej – przyjęta w tej sprawie strategia publicznego działania Konferencji Episkopatu Polski.

czytaj więcej


20 sierpnia 2015

Co bym wtedy robił?

Boję się myśleć, co bym sam robił, gdybym wtedy mieszkał w Otwocku, należąc do tej szczęśliwszej połowy mieszkanców, której do Treblinki nie wywieziono…

czytaj więcej


6 maja 2015

Czułość może zmieniać świat

Głos Franciszka powinien zostać usłyszany nad Wisłą i Odrą o wiele wyraźniej, niż dzieje się to obecnie. Dlatego książka kard. Kaspera jest tak bardzo potrzebna polskim czytelnikom. Dzięki tej lekturze można przede wszystkim docenić duchową głębię obecnego pontyfikatu przedstawioną piórem wybitnego teologa i człowieka Kościoła. Można tę książkę polecać i „Franciszkoentuzjastom”, i „Franciszkosceptykom”. A jednych i drugich u nas nie brakuje.

czytaj więcej


archiwum (126)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?